Narodil se 14. ledna 1875 v rodině protestantského faráře. Své dětství prožil v Günsbachu. Poté nastoupil na univerzitu, kde vystudoval teologii a filozofii. Následně se již jako vystudovaný stal kazatelem v kostele sv. Mikuláše ve Štrasburku a o dva roky později také docentem teologie na univerzitě.
Roku 1904 vyšel v jednom časopisu článek o obtížném životě domorodců v Africe. Alberta tento článek zaujal a probudil v něm touhu těmto lidem pomáhat. Proto o rok později začal studovat medicínu na štrasburské univerzitě. Toto studium dokončil roku 1912. V tu dobu se také oženil s Helenou Bresslauovou. Ta si udělala ošetřovatelský kurz, aby mohla svému manželi pomáhat.
Rok 1913. Konečně mohl Albert Schweitzer i se svou manželkou odcestovat do Afriky. Zde v misijní stanici v Lambaréné vystavěl nemocnici za své náklady a dary. (Jeho příjem tvořily převážně koncerty a přednášky.) Avšak vybudovat nemocnici nebylo v rovníkové Africe lehké, tudíž než byla dokončena, musel pracovat v provizorním prostoru. Tím se stal bývalý kurník. Také by stálo za zmínění, že neléčil jen nemocné lidi, ale i zvířata.
A bylo to zde. V novinách se všude psalo „1. světová válka je vyhlášena“. Albert se svojí ženou byl vzat jako německý civilní vězeň do francouzské kolonie. Celé čtyři měsíce zde museli býti, než se jim podařilo dostat se zpět. Další tři roky mohli ošetřovat zraněné a nemocné. Bohužel poté byli znova přemístěni do Francie. Když válka roku 1918 skončila, vrátil se Albert do Štrasburku, kde opět zastupoval vikáře* v kostele sv. Mikuláše. V roce 1919 se Albertovi narodila dcera, kterou pojmenoval Renata. V tuto dobu koncertoval a přednášel po celé Evropě. Také pracoval na své spisovatelé činnosti. Nyní měl dostatek financí a mohl odjet zpátky do Afriky. Tentokrát zůstala jeho manželka s dcerou doma.
Když se Schweitzer znovu ocitl v Lambaréné, zjistil, že současná nemocnice není dostatečně velká. Proto se rozhodl vybudovat větší. Také se mu podařilo sehnat další pracovníky, tudíž mohl klidně odjet do Evropy a získávat další finance na zlepšení nemocnice. Při druhé válce nemocnice částečně fungovala, jelikož měl Albert německé občanství, větší riziko mu nehrozilo, avšak jeho žena byla částečně židovka. Naštěstí vše dobře dopadlo a dostala se do Afriky. V roce 1952 získal Schweitzer Nobelovu cena za mír. Zemřel jako devadesátiletý v Lambaréné. Ještě pár dní před svou smrtí byl přes všechny bolesti velmi aktivní. Dokonce si udělal kříž na hrob.
Doufám, že se vám článek alespoň trošičku líbil, a kdybyste se chtěli dozvědět o této osobnosti více, můžete si přečíst knížku Světlo v pralese, která podrobně popisuje jeho život.
A teď menší kvíz:
- Kolik bylo Albertovi Schweitzerovi když odcestoval do Afriky?
- Kdy přesně odcestoval do Afriky?
- Navštívil Českou republiku?
- Kde byl pohřben?
- U jaké řeky leží Lambaréné?
- Funguje nemocnice v Lambaréné dodnes?
No, tuto osobnost asi opravdu neznáš.
Základní znalosti máš.
Super, tenhle kvíz se ti celkem povedl, chybí ti jen pár bodíků.
Jej, víš, že máš vše správně?
Vyhodnotit
*Popřípadě kdyby někdo nevěděl. Vikář je vlastně kněz, který má na starosti i více farností.
Misionář je věřící člověk, který káže v oblastech, kde bibli neznají. Většinou krom samotného kázání také pečuje o místní lidi.
Děkuji za přečtení článku a doufám, že se ti alespoň trošku líbil.