Jak si poradit s kyberšikanou? – Alíkoviny – Alík.cz

Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Jak si poradit s kyberšikanou?

    Organizace IuRe a Re-life si pro Alíka připravily několikadílný seriál. Provedou vás v něm těmi nejčastějšími problémy, které souvisí s digitálním světem, používáním chytrých telefonů a sociálních sítí. V prvním díle přinášíme odpovědi na ty nejčastější otázky, které souvisí s kyberšikanou.

    Ilustrační obrázek ke kyberšikaně, © DALL·E

    Někdo anonymní mi píše otravné zprávy. Jak na to mám reagovat? A má cenu to někam nahlásit?

    Kyberšikana je velmi vážná a je nezbytné ji umět rozpoznat a vědět, jak se bránit. Zpozorni, pokud ti někdo posílá opakovaně zprávy, které tě znepokojují, nahání strach nebo tě stresují. Zprávy bývají otravné, urážlivé, zastrašující nebo ponižující. Podobné zprávy můžou přicházet z anonymního účtu nebo od neznámé osoby a bývají sdíleny i veřejně. Často obsahují osobní útoky, nadávky nebo hrozby.

    Zachovej chladnou hlavu a nereaguj na zprávy, reakce by útočníka jen povzbudila. Raději jej zablokuj a ulož si screenshoty zpráv jako důkaz. Každá sociální síť má funkci pro nahlašování, využij ji. Svěř se rodičům nebo učitelům, můžou ti pomoct promyslet další kroky a podpořit tě.

    Školy mívají postupy pro řešení kyberšikany. Promluv si s kamarády nebo učiteli, kterým věříš, o tom, co se děje a jak se cítíš. Je důležité mít kolem sebe lidi, kteří tě podpoří. Můžeš také kontaktovat organizaci, která se zabývá pomocí obětem kyberšikany (např. Linka bezpečí). Pokud zprávy obsahují hrozby fyzickým násilím, vydírání, šíření intimních materiálů bez tvého souhlasu (například intimní fotografie nebo videa) nebo pokud se situace dlouhodobě zhoršuje, neváhej se obrátit na policii.

    Někdo o mně šíří lži na sociálních sítích. Jak to mohu řešit a jak se bránit proti falešným informacím?

    Je normální cítit se zraněně a naštvaně, když někdo šíří lži. Důležité je ale zachovat klid a nereagovat impulzivně. Emoční reakce by mohla situaci zhoršit. Naštěstí existují kroky, které můžeš podniknout, aby ses bránil/a a chránil/a. Sbírej důkazy, můžou být užitečné při nahlašování situace. Využij nástroje pro nahlášení nevhodného obsahu na sociálních sítích a svěř se rodičům. Pokud se jedná o situaci ve škole, informuj školního poradce nebo učitele. Zablokuj osobu, která o tobě lži šíří, aby tě nemohla nadále obtěžovat nebo sledovat tvé aktivity.

    Pokud je to bezpečné a vhodné, zveřejni vysvětlení nebo prohlášení, které uvádí věci na pravou míru. Drž se faktů a buď klidný/á, nech si poradit, pokud se cítíš nejistě. Požádej své přátele, aby pomohli šířit pravdu a podpořili tě. Buď opatrný/á při sdílení osobních informací online. Nezveřejňuj citlivé údaje, které by mohly být zneužity, jako jsou tvé problémy a co tě trápí, informace o tom, jestli s někým chodíš, adresa bydliště, geolokace, přesný název školy, na kterou chodíš, apod.

    Chodí mi pomlouvačná a ztrapňující videa o jednom spolužákovi. Co mám dělat, abych se nepodílel/a na kyberšikaně?

    Je to náročná a stresující situace, když ti někdo posílá pomlouvačná videa o spolužákovi. Je skvělé, že chceš spolužáka chránit! Ulož si kopie zpráv nebo videí jako důkaz, ale je důležité, abys je nesdílel/a, nekomentoval/a ani nelajkoval/a. Zablokuj osobu, která je posílá, nahlas obsah na sociálních sítích a svěř se rodičům nebo učitelům.

    Pokud se na to cítíš a je to bezpečné, můžeš informovat spolužáka, že o něm kolují videa a že jsi je nešířil/a ani nekomentoval/a. Může to být pro něj užitečná informace, aby mohl podniknout kroky k ochraně sebe sama. Zkus spolužákovi ukázat, že na něj myslíš a jsi na jeho straně. Podpora od přátel pro něj může být v této situaci velmi důležitá. Pokud se cítíš nejistě nebo ohroženě, obrať se na odborníky, jako jsou školní poradci nebo organizace zabývající se kyberšikanou.

    Napadají tě další otázky?

    Zeptej se v diskuzi pod článkem nebo přímo v poradně.

    Autor:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!