Kapustňák
Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Třída: savci
Řád: sirény
Čeleď: kapustňákovití
Rod: kapustňák
Existují tři druhy kapustňáků. Kapustňák senegalský se vyskytuje na západním pobřeží Afriky. Kapustňák jihoamerický, jak už jeho název napovídá, se vyskytuje na východním pobřeží Jižní Ameriky. Dále máme Kapustňáka širokonosého, který je z nich nejznámější. Nese latinské jméno „Trichechus manatus“, takže ho někteří znají pod názvem „manatee“. V domorodém jazyce se kapustňákům totiž říkalo „manatí“ a později jim to zůstalo. Kapustňák širokonosý se vyskytuje v bahnitých a mělkých březích Severní, Střední a Jižní Ameriky, ale také v Karibském moři.
Dříve byli tito živočichové loveni pro kůži, tuk a maso, od roku 1972 se to naštěstí změnilo a patří mezi chráněné druhy. K vidění jsou pouze ve Spojených státech amerických, ale za dodržení přísných podmínek a v doprovodu agentur.
Kapustňáci dlouho žijí, až 56 let. Na délku mají 4 metry a váží okolo 800 až 1200 kg. Samci jsou menší než samice. Když se jim narodí mládě, má asi 30 kg a měří zhruba jeden metr. Mládě se rodí jedno a samice se o něj stará až tři roky. Živí se mořskou trávou a chaluhami, asi proto jsou známí také pod názvem mořské krávy.
Narval
Říše: živočichové
Kmen: strunatci
Třída: savci
Řád: kytovci
Čeleď: narvalovití
Rod: narval
Žijí v mořích okolo severního polárního kruhu a mohou se dožít až 50 let. Nejznámější je narval jednorohý, kterému se přezdívá „mořský jednorožec“. Zdá se, že má opravdu jeden roh. Zajímavostí ale je, že to není roh, nýbrž zub, protažený levý špičák horní čelisti. Bohužel dodnes narvaly loví lovci. Než bylo dokázáno, že roh je zub, věřili lovci, že pokud jeho „roh“ rozdrtí, bude vzniklý prášek mít magické a léčivé schopnosti.
Narval dorůstá délky 6 m, tělo může vážit 1600 až 1800 kg. Samice bývají menší než samci. Jejich zub dorůstá do délky až 2,5 m. Vědci dlouho spekulovali o tom, k čemu vlastně prodloužený zub narvala slouží. Podle nich je zub důležitým čidlem. Rozeznává teplotu s tlakem a slouží k orientaci, aby tvor našel třeba místa s tajícím ledem.
Narvalové se živí především rybami, měkkýši a korýši, které pravděpodobně nasávají svými pysky a jazykem. Vydávají bzučivé tóny a žijí ve stádech. Tito živočichové rodí pouze jedno mládě, o které se do dvou let stará matka. Mláďata mají černou barvu, dospělí jedinci pak šedobílou s tmavými skvrnami na hřbetě.