Tento korýš je podobný trilobitovi, se kterým je vzdáleně příbuzný, proto má latinský název Triops. Triops je název celé skupiny druhů listonohů, dva z nich se dokonce vyskytují v České republice, kde jsou ale velice ohrožení.
Listonoh je zvířátko opravdu jako z dávných časů. Má tři oči, to prostřední také poměrně dobře vyvinuté a citlivé na světlo. Nedýchá plícemi ani žábrami, své orgány pro dýchání má na nohou. Jeho nohy proto vypadají, jako by na nich rostly listy. Je to také důvod, proč musí s nohama neustále hýbat… a má jich spoustu. Tento korýš není vybíravý na stravu, spořádá řasy, rostliny i živočichy, kteří jsou menší než on, včetně menších listonohů. „Ústa“ má ale malá, takže pokousání rukou člověka při manipulaci s tímto korýšem nehrozí.
Listonoh žije krátce, dožívá se jen přibližně 90 dní, rekordmani až kolem 120 dní. Je dáno tím, že žijí v loužích, kde musejí vyrůst a rozmnožit se velmi rychle, než voda zase vyschne. Jejich vajíčka však vydrží bez vody životaschopná až 20 let.
V poslední době se začal listonoh prodávat i jako zvířátko pro domácí chov. Dokonce i v setu se vším potřebným. Listonoh pro zdárný život potřebuje čistou vodu, ne tu z vodovodu, tam je chlór, a musí být teplejší, protože druhy chované doma jsou z teplejších oblastí. Také samozřejmě krmení, které se dá koupit, a pokud už má člověk zkušenosti s jeho chovem a chtěl by odchovávat další a další generace, potřebuje též písek, kam listonozi snáší vajíčka.
Je to zajímavý druh pro chov přes léto, kdy proběhne jeho životní cyklus. Pak se dá písek s novou generací vysušit a schovat pro další rok. Chov je snadný, odchov už je náročnější. Bohužel jeho nevýhodou je, že žádný listonoh nežije dlouho. To může být ale i výhoda, protože tak během svého života nestihne svého chovatele omrzet.
Poznámka redakce: Fosílie jsou jakési pozůstatky pravěkých organismů, které se dochovaly až dodnes.