Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Z poradny Alík radí dětem

    Jiné téma

    Ahoj aliku,poslední dobou hodně slychavam že se někdo s někým vykousl,tak jsem se chtěla zeptat co to znamená?Jak udělat vykousnuti?a jaký je rozdíl mezi libanim a vykousnutim?předem děkuji za odpověď.

    Holkaaa14-15 let, 6. července 2018

    Ahoj,
    vykousnutí je termín, který se používá pro francouzský polibek, při kterém svého partnera velmi jemně kousneš do jazyka, nebo do rtu. Mezi vykousnutím a francouzským líbáním není v podstatě žádný rozdíl.
    Měj se hezky!
    Bára

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Jak zmenšit trému?

    Jiné téma

    Dobrý den, tady Mája.
    Jelikož mezi mé koníčky patří zpěv a hra na kytaru (obojí dělám už 7 let), patří k mému životu i koncerty. Zrovna teď je období, kdy je koncertů nejvíce. Mám ale problém- mám z nich obrovský stres i po těch 7 letech vystupování. Máte nějakou radu, jak tento stres co nejvíce snížit? Dokáže to člověka dost ovlivnit. :-(

    Mája, 14 let, 27. dubna

    Ahoj, Májo.

    Věřím, že pro Tebe ten stres a nervozita musí být velkou zátěží. Spousta lidí si prochází tím stejným, i když se třeba něčemu podobnému věnují celý svůj život. Je to přirozené, ukazují Ti totiž, že Ti na tom opravdu hodně záleží.
    Někomu pomáhá si postupně díky novým zkušenostem uvědomovat, že ta tréma a strach mnohdy nemají pravdu - ačkoliv Ti říkají, že to třeba zkazíš, něco se nepovede, většinou se nic takového nestane. Zní mi to, že se Tvému koníčku věnuješ už opravdu dlouho a možná sis i Ty sama během svých zkušeností všimla něčeho, co Tě dokáže v trémě podpořit? Co ji aspoň na malou chvilku utiší?

    Úplně obecně mě potom napadá, že lidem mohou v podobných situacích pomáhat různá dechová cvičení - dýchat do břicha, prodlužovat výdech. Můžeš si třeba na internetu najít různé dechové anebo relaxační techniky. Dokážou zklidnit a také přesunout pozornost na chvíli na něco jiného, než Tvé myšlenky. Někomu pomáhá mít po svém boku blízkého člověka, kterého má rád a důvěřuje mu. Během představení si taky takového člověka můžeš představovat, jako bys zrovna hrála jen jemu. Doporučuje se také mít noc před tím dostatek spánku, dopřát si něco dobrého, ale lehkého k jídlu, a obléknout se do toho, v čem se cítíš příjemně. V neposlední řadě mě napadá, že i když se Ti chyba může zdát pro ostatní nepřehlédnutelná, opak bývá pravdou. Nikdo kromě Tebe (a případně paní učitelky) skladbu nezná, minimálně ne tak moc jako Ty, i proto je pro diváka těžké odhalit, jestli skladba měla nebo neměla znít tak, jak ji zrovna hraješ. Je dobré si uvědomit, že to, co nám připadá obrovské, ostatní mnohdy ani nemusí vidět.

    Držíme Ti palce s koncerty.

    Modrá linka

    Mrskání na holou

    Jiné téma

    Zdravím do poradny. Svěřila jsem sem svůj problém s Velikonoci a mrskáním na holou. Ráda bych doplnila, jak to dopadlo (věřím že to někoho bude zajímat a chci slyšet nějaký názor na situaci). Otevřela jsem klukům s pomlazkami s tím, že si budu stát za svým. Začli mě ale hrozně přemlouvat a hecovat mě. Já ten nátlak nevydržela a nastavila jim ten holý zadek. Styděla jsem se snad nejvíce v životě. Chtěla jsem se propadnout hanbou, že mi parta kluků v mém věku kouká na zadek. Nějak jsem to vydržela, ale bylo mi to pak líto. Mám hrozně výčitky a pořád, kdykoliv jednoho z nich potkám se hrozně stydím. Dvě kamarádky se dokonce vyfotily spolu (na fotku ukázaly zadky znova), jak mají modřiny a daly to na instagram. Mají sice soukromé účty, ale i tak mi to přijde dost. Vůbec jsem to nepochopila a říkám si, že se třeba stydím moc, když tohle někdo jentak udělá a má z toho srandu. Jaký je váš názor? Je špatně že jsem to udělala, nebo jsem přecitlivělá?.A co si myslíte o těch kamarádkách, které to daly na ig? Klára$>

    Holka, 14 let, 22. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    mrzí mě, že Tvá letošní zkušenost z Velikonoc nebyla dobrá a doteď se kvůli tomu trápíš. Jsem však ráda, že se svěřuješ a nezůstáváš s tím sama.

    Velikonoce v Česku jsou hodně specifické a každý na tyhle tradice má jiný názor. Přijde mi úplně v pohodě vidět to jinak než Tvé kamarádky. Chci ocenit, že si umíš říct, když Ti něco vadí, nelíbí se Ti to a není Ti v tom dobře. Ne vždy je snadné nenechat se vyhecovat a ustát si to. Chci Ti říct, že kvůli tomu na sebe nemusíš být naštvaná. Není to selhání. Někdy je těžké být odlišný a chtít věci jinak než ostatní ve Tvém věku. Nemyslím si, že jsi přecitlivělá. I stud může pociťovat každý v jiné míře. Není to špatně.

    Nevím, jak to mají Tvé kamarádky doopravdy, zda jim to bylo příjemné, když mají modřiny, nebo je pro ně lehčí přizpůsobit se a raději si z toho dělají srandu. Pokud jste si blízké a chtělo by se jim o tom mluvit, můžeš se jich zeptat. Někdy může být rozdílné to, co cítíme a to, co dáváme najevo před ostatními, mezi které chceme zapadat.

    Přemýšlím nad tím, že by bylo fajn promluvit si o tomhle třeba doma s mamkou a svěřit se jí, že Ti to fakt nebylo příjemné a tahle tradice se Ti nelíbí. Napadá mě, že příště ji klidně můžeš poprosit o to, aby tam byla s Tebou a podpořila Tě. Není na tom nic špatného. Říkám si, že když se Ti podaří ustát si jiný názor v situaci, kde nebude takový tlak, příště by Ti to v náročnější situaci mohlo jít lépe.

    Přejeme Ti pěkné jarní dny.

    Modrá linka

    Perfekcionismus a ambice

    Jiné téma

    Ahoj, už dlouho mám nějaké problémy:
    1. jsem ambiciozní člověk, takže vždycky toužím po úspěchu a to je jedno v čem, prostě chci být úspěšná. Třeba já kreslím obrázky. Vždycky když někde nahraji své obrázky, získávám jen málo lajků nebo zhlédnutí a já potom z toho ztrácím motivaci a hledám chybu, co je na mých obrázcích špatně. Za těch pár let jsem se opravdu zlepšila v digitálním umění. A vždycky žárlím, když někdo krásně kreslí, nebo má hodně zhlédnutí a lajků.Mám pocit, že nikoho nezajímá moje umění, jen mí přátelé se o to zajímají... Já též chci dokázat lidem, že mám talent. Ale kvůli tomu, co dostávám já pak nemám žádnou motivaci! Co mám dělat? :(

    2. Jsem perfekcionista. Ano, vždycky se snažím, aby něco vypadalo perfektně a abych jsem se měla čím chlubit, proto většinou strávím mnoho času nad něčím. Např. když kreslím, tak mi to trvá několik hodin než to dokončím, anebo když píšu příběh, snažím se, aby vypadal skvěle, tedy žádné pravopisné chyby, nesmysly... a stejně z toho nic nemám (viz nahoře číslo 1.). Mám pocit, že jakoby všichni lidé na světě kromě mých přátel nikoho moje práce nezajímá :(

    Je mi z toho opravdu smutno... nevíte, jak se těchto dvou věcí zbavit? Děkuji

    holka, 14 let, 13. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    Ze Tvé zprávy je vidět, že jsi hodně pečlivá a cílevědomá, záleží Ti na věcech, kterým věnuješ svůj čas a spoustu energie. Věřím Ti, že potom může být demotivující, když to nevzbudí tolik pozornosti, kolik by sis přála a kolik třeba dostávají ostatní. Asi se cítíš, jako by Tvé snažení bylo zbytečné, nebo nedostatečné.

    Ačkoliv se v dnešní době často hodnotí kvalita podle počtu lajků a zhlédnutí, je to hodně zrádné. Sociální sítě nerozhodují o tom, jestli je něco hodnotné. To, že Tvoje obrázky nedostanou tolik lajků vůbec nemusí znamenat, že nejsou dobré. Jen to třeba ještě neobjevilo dost lidí, kteří by je dokázali ocenit. Je taky úplně přirozené občas žárlit nebo si připadat, že ostatní jsou lepší. Každý má jinou cestu a jinak se rozvíjí. Když se podíváš na svoje obrázky třeba před rokem nebo dvěma, vidím, že si sama všímáš velkého rozdílu. Tenhle pokrok je důkazem, že se opravdu zlepšuješ a to by nemělo zůstat bez povšimnutí a ocenění.

    S perfekcionismem to je opravdu těžké a stojí hodně úsilí, aby se člověk naučil nedívat se na to, co dělá, tak kriticky. Mnohdy je velká výhoda, že dokážeš věci dělat tak pečlivě, ale někdy Tě právě tahle snaha o dokonalost může zbytečně vyčerpávat - totiž nikdy není nic naprosto bezchybné. Možná by stálo za to zkusit se zamyslet nad tím, jak si sama představuješ, co je dobré. Kdybys třeba odhlédla od lajků, podle čeho poznáš, že se Ti něco povedlo? Myslím, že i Tvůj úsudek je cenný.

    To, co děláš, je ohromně důležité nezávisle na tom, kolik úspěchu Ti to přináší. Nerada bych zlehčovala hodnotu, kterou pro Tebe uznání a ocenění mají, avšak zdá se mi, že Tobě samotné přinášejí Tyto činnosti potěšení, radost, mají pro Tebe smysl. Proto mi běží hlavou, že to, že Tě to baví a děláš to s chutí, je samo o sobě dost. Můžeš si třeba někdy sepsat, co Tě na kreslení nebo psaní baví. Co Ti to dává, i když za to nemáš žádnou odměnu zvenčí. Možná zjistíš, že ta motivace uvnitř Tebe pořád je, jen někdy překrytá tím velkým tlakem na výkon nebo uznání.

    Přejeme Ti, aby Tě koníčky naplňovaly radostí.

    Modrá linka

    Pomlázka „na holou“ o Velikonocích

    Jiné téma

    Zdravím poradnu. Mám takový problém, který se týká Velikonoc. Přestěhovala jsem se s rodiči na vesnici tento rok. Kamarádky mi řekly, že tu mají zvyk, že si holky nechávají od kluků dát pomlázkou na holou. Jakože si před nimi stáhnou kalhoty i kalhotky a nechají se vyšupat. Kamarádky říkaly, že jim to nevadí. Berou to jako tradici a i srandu. Mně to ale přijde dost divné, abych ukazovala klukům holé půlky a ještě mě to bolelo. Mám strach, že to po mně budou chtít. Co mám dělat? Nejlepší kamarádka mi řekla, ať se nestydím, když jde jen o zadek. Mně to ale prostě vadí. Nechci ale aby o mně pak řikali, že kazím zábavu. Chtěla bych se se všemi skamarádit a zapadnout. Měla bych to v rámci zapadnutí vydržet? Nebo jim prostě říct ne? Docela o tom přemýšlím a Velikonoce jsou brzo. Předem moc děkuji za odpověď. $>Klára, 14 let

    Holka, 14 p, 10. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    rozumím tomu, že ses přestěhovala do nového prostředí a chceš mezi nové kamarády zapadnout. To je úplně přirozené a hodně lidí to tak má, když jsou někde noví. Zároveň ale moc oceňuju, že i přes to, jak Tě okolí možná tlačí, dokážeš vnímat, že se v Tobě něco ozývá a říká Ti, že Ti představa svlékání se před koledníky není příjemná.

    Zapadnout mezi ostatní neznamená, že musíš dělat věci, které Ti nejsou příjemné. Pokud cítíš, že tradice se svlékáním není nic pro Tebe, přijde mi zcela v pořádku se do ní nezapojit. Přijde mi také důležité umět se i před kamarády vymezit v tom, do čeho s nimi půjdeš a co Ti jako zábava nepřijde. Je to důležitá dovednost - dokázat říct ne ve chvíli, kdy nechceš, aby s Tvým tělem bylo zacházeno jinak, než je Ti příjemné.

    Je možné, že Tě kamarádi budou přemlouvat ve smyslu, že o nic nejde, je to tradice a dělají to tak všechny holky. Chápu, že v takové chvíli může být opravdu náročné nenechat se strhnout okolím. Já Tě ale podpořím v tom, aby sis stála za svým názorem. Kamarádům tím o sobě též dáváš určitou informaci o tom, jaká jsi, a že se nebojíš postavit se za to, co si přeješ. Opravdoví kamarádi Ti zůstanou přáteli, i když si dovolíš říct na některé věci ne.

    Můžeš se do Velikonoc zapojit i jiným způsobem - malovat vajíčka, nechat si dát pomlázkou pouze s oblečením, a nebo vůbec koledníkům neotevřít a užít si volného dne podle svého. Dělej tak jak Ty uznáš za vhodné.

    Pěkné dny,

    Modrá linka

    Chuť i strach změnit styl oblékání

    Jiné téma

    Dobrý den, potřebovala bych radu. Jde o styl oblékání. Už od mala nosím úzké džíny. Ne proto že bych chtěla, ale proto, že mi je rodiče prostě kupovali. A za to jsem jim samozřejmě vděčná jenže... V poslední době třeba někde jdu a slyším lidi (převážně v mém věku) jak říkají: tvl, skinny jeans apod. Navíc ačkoli nejsem klaustrofobik, přijdu si v nich tak,... Jako v pomyslné pasti. Celkově jsou mi nepříjemné a to hodně. Extrémně bych chtěla změnit styl oblékání, ale bojím se reakce převážně ostatních ve třídě. Už jednou se stalo, že jedna holka z naší třídy co měla trochu nadváhu začala nosit širší kalhoty. Převážně kluci si z ní ale začali utahovat a dělat si z ní srandu, že má na sobě pytel a podobně. Ta holka z toho až brečela a jim to bylo jedno. Bojím se, že kdybych změnila styl tak se mi to stane taky. Je sice pravda, že jí úplně neseděly a vypadala v nich ještě trochu širší, ale i přes to je blbost ji za to šikanovat. Já jsem hodně hubená ale stejně. Moc tomu ani nepřidává že mám v téhle oblasti hodně nízké sebevědomí. Nad vším až moc přemýšlím, jestli s tím něčím není něco špatně (i rodičům tahle moje přehnaná... Sebekritika? leze na nervy. ) A k tomu všemu se o ně stydím rodičům říct... 🤦‍♀️ Vím, asi řeším blbosti ale,...
    Myslíte, že to mám zkusit? Nebo mám počkat až změním školu aby jsem neriskovala že mě odsoudí ti které už znám nebo jak to říct? (Jsem v osmé třídě takže už bych to musela vydržet jen rok a půl +-) Jde i o to, že mě dřív už někdo šikanoval/pomlouval ohledně mého vzhledu, jako oblečení, vlasy apod. (i v mojí třídě) takže moje sebevědomí je opravdu „na bodu mrazu“ co se tohoto týče. Opravdu z toho mám velký strach, ale s rodiči to probírat nechci. Pochopili by mě a všechno ale... není mi to příjemné s nimi probírat, ani nevím proč. Prosím poraďte mi.
    Holka, 14 let - přeji hezký den

    holka, 14 let, 7. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    jsem ráda, že ses rozhodla napsat do Alíkovy poradny a říkáš si o radu a podporu. Nedivím se Ti, že máš strach změnit svůj styl oblékání. Nemyslím si, že je to blbost, naopak vnímám, že je to pro Tebe důležité - to, jak se oblékáme, může hodně ovlivnit to, jak se cítíme ve vlastním těle i to může mít vliv na naše sebevědomí. Přijde mi proto zcela pochopitelné, že se tím zabýváš.

    Nevím, jak budou reagovat spolužáci a nedokážu Ti slíbit, že to bude dobré, ale chtěla bych Tě podpořit v tom, abys nosila to, v čem Ti je/bude dobře. Možná to může být i způsob, jak svoje sebevědomí posílit - zkusit jednou nedbat na to, jak budou druzí reagovat, ale udělat to podle sebe a pak se za sebe i postavit a nenechat si to vzít. Někdy si to naše „postavení“ v kolektivu musíme trochu vydobýt - a to vychází z vnitřku člověka - že si je jistý sám sebou a nenechá si líbit nějaké špatné zacházení. Vím, že je to těžké a taky to nemusí jít hned, ale přijde mi důležité být sama sebou, i kdyby to mělo znamenat, že někdo směrem k Tobě prohodí nějaký komentář.

    Mrzí mě, že Tě někdo šikanoval - to určitě není v pořádku a nezasloužíš si, aby se k Tobě někdo takto choval. Přemýšlím, jak to máš ve třídě teď - zda jsou tam i spolužáci, se kterými se bavíš a je Ti s nimi dobře - říkám si, že i oni by Tě mohli podpořit a třeba se i za Tebe postavit, kdyby ses rozhodla svůj styl oblékání změnit. Pokud někdo takový je, zkus to s ním/ní probrat - někdy je dost úlevné sdílet svoje obavy a strachy nahlas a nezůstat v tom sama. Pokud máte na škole školního psychologa/psycholožku, možná by stálo za to zajít i za ním/ní a podívat se společně na to, jak svoje sebevědomí zvýšit.

    Přejeme Ti, ať najdeš takový styl oblékání, ve kterém bude dobře hlavně Tobě.

    Modrá linka

    Cítím se opravdu na nic

    Jiné téma

    Ahoj Alíku, poslední dobou se cítím opravdu na nic. Přijde mi jako bych už úplně ztratila chuť do života a všechny blízké lidi. Přijdu si strašně moc osamělá a unavená. Nevíš co by mi mohlo pomoct?

    holka, 14 let, 23. března

    Ahoj z Modré linky.

    Mrzí mě, že je toho na Tebe teď tolik. Musí to být hrozně vyčerpávající a není divu, že už nemáš na další věci sílu.

    Nejsem si sice jistá, co přesně se u Tebe stalo, zda tuhle změnu a Tvé pocity něco zapříčinilo. Bývá ovšem fajn zapátrat po tom, jestli a kdy se něco změnilo. I to tě může navést k dalšímu řešení. Vzhledem k tomu, že toho moc o Tvé situaci nevím, můžu Ti zkusit popsat nějaká obecná řešení, která lidem v podobných situacích mohou pomoci. Vlastně mě jako první napadá, jestli máš blízko sebe někoho, komu by ses mohla svěřit? Vím, že jsi zmiňovala, že jsi o všechny blízké lidi přišla, přeci jen si ale říkám, jestli Tě někdo nenapadá? Myslím, že takovou tíhu bys neměla nést sama a moc bych Ti přála mít po svém boku někoho, kdo by Ti byl oporou. Někdo takový určitě může být i ve Tvé škole, třeba nějaký oblíbený učitel/učitelka, školní psycholog/psycholožka, nebo výchovní poradci.

    Špatná období si můžeš představit jako špatné počasí. Přichází, ale po nějaké chvíli zase odchází. V takových chvílích o sebe možná potřebujeme více pečovat, víc odpočívat, obklopovat se věcmi, které nás těší a být i se sebou trpěliví, než zase vysvitne sluníčko, které přinese naději v lepší dny. I ty největší maličkosti, které Tě během dne alespoň na chvilku potěší a podpoří, jsou teď důležité. Můžeš si všímat, jestli jsou nějaké chvíle lepší než jiné, a co je během nich jinak. To Tě může nasměrovat k věcem, které Ti teď dodávají sílu. Nerada bych ale podcenila důležitost toho nebýt na to teď sama a v závěru Tě ještě jednou podpořila vyhledat pomocnou ruku. Zasloužíš si ji.

    Přejeme Ti klidné dny.

    Modrá linka

    Jak se vypořádat s výčitkami?

    Jiné téma

    Ahoj poradno, mám jeden problém a nevím jak ho vyřešit.
    Už několik týdnů si musím neustále něco vyčítat, třeba to, když je mi špatně, řeknu si, půjdu do školy? Nebo budu doma? Když půjdu do školy, vyčítám si že jsem mohla být s nemocnýma ségrama doma a mohla se douzdravit, ale když zůstanu doma, zase si vyčítám to, že budu mít absenci a že si zas budu muset všechno dodělávat. A když se potom nakonec rozhodnu být doma, zase stojím před problémem. Budu doma nebo pojedu se ségrama k babičce? Když budu doma, budu si vyčítat že babička bude smutná že tam zrovna já nejsem, a ségra bude smutná že tam nejsem, a když jedu k babičce, zase si vyčítám že jsem mohla být v klidu doma, a douzdravit se. Už fakt nevím co s tím, kdykoli se dostanu před nějaké rozhodnutí, vždycky si začnu něco vyčítat, a vyčítám si i úplně hloupé maličkosti. Nebo třeba když je doba postní, řeknu si: Co si dneska odřeknu? Televizi a videa? Nebo Sladkosti? A zase si vyčtu to, že jsem si nevybrala to druhý! Už fakt nevím co s tím, jestli to tak bude pokračovat tak mě to jednou fakt nechá zešílet! Už fakt nevím co s tím! Prosím, moc prosím o radu, co dělat. Chci se toho zbavit! Děkuju předem.

    Ta co si vše vyčítá, 19. března

    Ahoj z Modré linky,

    jsem ráda, že si píšeš o pomoc, když Tě něco trápí.

    Rozhodování může být někdy stresující, protože to vypadá, že když se rozhodneme pro jednu věc už to nejde změnit. Tak to není. Svá rozhodnutí můžeme měnit. Třeba hned po tom, co se pro něco rozhodneme a máme pocit, že by to mohlo být ještě jinak. Můžeš si všímat toho, jak se cítíš, když se pro něco rozhodneš a jestli je to opravdu to, co chceš a pokud ne, je možné své rozhodnutí změnit.

    Pak mě taky napadá, že někdy nás trápí výčitky, protože ani jedno rozhodnutí se nám nelíbí. Přáli bychom si udělat oboje a to prostě ne vždy jde. Řešením může být to, že se zkusíš naladit sama na sebe a rozhodnout se pro to, co Ti v danou chvíli dává největší smysl. Někdy můžeš být ve škole, někdy je lepší být doma nebo třeba u babičky. Důležité mi přijde rozhodovat se dle toho, co si přeješ Ty. To je na tom nejdůležitější. Brát ohledy na všechny kolem sebe je vysilující a prostě se nejde zavděčit všem. Důležité je, aby ty ses v tom cítila dobře.

    Napadá mě, z čeho Tvé obavy pramení. Děje se Ti, že Ti někdo Tvá rozhodnutí vyčítá? Přemýšlím nad tím, že by mohlo být nápomocné mluvit o tom, jak se cítíš a jak je pro Tebe rozhodování těžké s někým, komu důvěřuješ a to třeba s mamkou nebo jiným dospělým v okolí. Sdílet své obavy a probrat to, co druhým při rozhodování pomáhá a jak třeba pracují s výčitkami nebo obavami, které pak přichází.

    Pěkné dny,

    Modrá linka

    Co mám dělat s emocemi?

    Jiné téma

    Co mám dělat s emocemi? Já mám prostě pocit, že nade mnou něco sedí a říká mi jak se cítit, co si zasloužím a co ne. Mám vždy pocit, že když se pořežu, že si zasloužím něco pěkného. Že když nesním a nebo to vyzvracím, že to ono na mě bude milejší. Je to jako rodič, když si něco udělám není to automaticky na mě zlé. ahjo. Jak se toho pocitu zbavit? Já už nevím.

    kluk, 14 let, 12. března

    Ahoj z Modré linky,

    jsem ráda, že si píšeš o radu, když Tě něco trápí.

    Vypořádávat se s takovým tlakem uvnitř sebe, o kterém píšeš, musí být náročné. Nikdo si nezaslouží trpět ať už fyzickou nebo psychickou bolestí a mrzí mě, že něco v Tobě Ti říká, jak se máš cítit a co si zasloužíš. O to víc Tě chci ocenit, že pro sebe hledáš pomoc.

    Nejsem si jistá, zda bude nějaký jednoduchý nebo rychlý návod nebo rada, co dělat, jak se toho pocitu zbavit. Někdy je těžké pracovat s emocemi, vnímat je nebo projevovat. Říkám si, jestli jsou nějaké chvíle, kdy ten pocit, co nad Tebou sedí, tam není, nebo není tak silný. Jsou nějaké věci, které Ti ten pocit pomůžou utlumit, nebo neposlouchat? Možná by bylo fajn zkoušet si těchto chvil všímat, pokud tam jsou, a zkoušet hledat způsoby, co Ti od toho pocitu pomůžou ulevit. Někomu pomáhá svěřit se, jinému různé techniky pro uvolnění, které můžeš najít třeba v aplikaci Nepanikař, kterou si můžeš stáhnout do mobilu. Napadá mě, že by pro Tebe mohla být nápomocná i stránka Vzkazy na těle, která má spoustu rad pro lidi, kteří si ubližují - www.vzkazynatele.cz/portfolio-uvolnovacich-metod/. Fungují i na Instagramu.

    Také si říkám, že to, co popisuješ musí být hodně náročné a přemýšlím, jestli je ve tvém okolí někdo, s kým o tom můžeš mluvit. Moc bych Ti přála mít pro sebe podporu. Napadá mě, zda by bylo možné svěřit se doma rodičům nebo někomu blízkému, školnímu psychologovi nebo oblíbenému učiteli. Můžeš pro sebe hledat i odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapeuta, se kterým bys mohl mluvit o tom, co zažíváš, a mohl by Ti pomoci cítit se lépe. Je důležité nezůstávat na to těžké sám. Zasloužíš si pomoc a přeji Ti, abys ji co nejdříve získal. Pokud bys o tom chtěl mluvit více, jsme Ti k dispozici na chatu nebo telefonu, kde je možné situaci více probrat. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz.

    Přejeme Ti hodně sil.

    Modrá linka

    Chodíme doma nazí

    Jiné téma

    Ahoj aliku mám dotaz je v pořádku ze chodíme doma s maminkou před sebou nazí nebo to je divné naha chodí i moje sestra a maminka nás do ted koupe . Dekuji za odpověď :-)

    kluk, 10 let, 9. března

    Ahoj z Modré linky,

    Nedokážu posoudit, jestli to je divné nebo v pořádku, každá rodina má tohle trochu jinak a záleží na tom, jak se vzájemně domluví. Přijde mi ale hodně důležité, jak se při tom cítíš Ty - tedy jestli to je příjemné Tobě samotnému, nebo Ti to spíš připadá divné, nepřeješ si to a chtěl bys to jinak. Napadá mě, že je přirozené, že během dospívání to můžeme začít cítit tak, že si přejeme mít v koupelně a i při jiných činnostech soukromí.

    Ráda bych Tě podpořila, aby sis sám všímal, co je Ti pohodlné a pokud je to pro Tebe tak v pořádku, není na tom nic špatného. Kdyby to ale bylo jinak, může být fajn si o tom s mamkou třeba promluvit, říct jí, že to tak nechceš, nebo se podle toho sám zařídit, aby Ti v tom mohlo být třeba lépe. Nevím, zda si spolu o takových věcech povídáte, ale přemýšlím o tom, že jestli bys měl pocit, že to pomůže, je možné ukázat jí i tento dotaz a naši odpověď.

    Přejeme Ti hezké dny.

    Modrá linka

    Komu se vypovídat?

    Jiné téma

    Dobrý den, píšu protože už fakt nevím.
    Mám, pro mě, docela velký osobní problém, který pořádně nevím jak řešit, ale ono by stačilo se prostě jen vypovídat, ale je jedna otázka: Komu?... Vybrala jsem si jednu paní profesorku, protože myslím, že je pro to nejvhodnější a máme hezký vztah. Rodiče ne, protože těch se to trošičku týká také. Ale nevím, jak jí říct, že bych si s ní nějakým způsobem chtěla popovídat. Myslím, že by bylo nejlepší za zajít osobně, nejspíš po hodině. Ale prostě jak? Myslím, že už tuší, že mám nějaký problém, něco málo jsem jí řekla, něco málo si asi domyslela. Právě proto jsem zvolila ji.
    Nevíte jak jí to říct?
    Preferuji, aby byla odpověď co nejrychleji, lépe by se mi to řešilo. Děkuji
    PS: trošku navazuje na předešlou otázku a odpověď

    holka, 6. března

    Ahoj z Modré linky,

    je skvělé, že máš s paní profesorkou hezký vztah, a že Ti tak může být oporou v trápení, které Tě tíží. Oceňuji Tvé odhodlání zajít za ní po hodině a zkusit ji poprosit o vyslechnutí, to zní jako fajn nápad. Zároveň díky rozhovoru s ní můžeš získat odpověď na svou otázku - z jakého důvodu na Tebe profesorka kouká a chová se možná trochu jinak, než doposud? Na to Ti totiž dokáže odpovědět pouze ona sama.

    Jak to ale udělat? Můžeš si předem zkusit sepsat, co přesně bys chtěla profesorce říct. Pomůže Ti to utřídit si myšlenky a může být pak snazší vše říct i nahlas. Případně můžeš paní profesorce to, co si napíšeš, předat, jako takový dopis, kde si o tom, co zažíváš může přečíst.

    Přijde mi ale důležité, že jsi ji už dříve zvládla o některých věcech, které Tě trápí, povědět. I když se jednalo jen o kousky trápení, už jsi s ní o podobných věcech dokázala mluvit. Zkus si tak vzpomenout, co Ti tehdy pomohlo v tom se jí svěřit? Šlo by to udělat i nyní? Co Ti k rozhovoru s profesorkou dokáže dodat odvahu?

    Pokud se Ti nepodaří si rozvzpomenout, můžeš před rozhovorem s profesorkou vyzkoušet například krátké prodýchání, puštění si hudby nebo čtení si knížky, která Ti může poskytnout zklidnění, případně si vzít s sebou na podporu nějaký malý talisman.

    Držíme Ti palce, ať rozhovor s profesorkou dopadne přesně tak, jak si přeješ.

    Pěkné dny,

    Modrá linka

    Jak s rodinou a přáteli začít vycházet?

    Jiné téma

    Ahoj, mám jednu potíž se svojí nemocí, achondroplazií. Moje kamarádky, se kterýma jsem se kamarádila od 3. do 4. třídy, ( teď jsem v 5. třídě.) si se mnou doslova hrajou, místo toho, abychom se kamarádili. Tím, že jsem malá, si se mnou hrají jako s loutkou, cuchají mi vlasy a mačkají mě snad každou přestávku. Furt, i když se třeba jenom škrábnu a vůbec to necítím, tak se mně zeptají, jestli jsem v pořádku. Ale když něco provedu, přátelství se otočí vzhůru nohama a začnou na mně řvát. A dívky ze třetí na mně číhají na záchodě, a když náhodou vejdu, začnou se mně posmívat. Totéž s rodinou. Mám alergii na čokoládu, takže když ji vidím, rodiče na mě začnou řvát, že jsem strašpytel. A se sestrami totéž. A všichni na mě křičí, že se na vás nemám obracet, že jsem vážně strašpytel. Prosím o pomoc, abych s rodinou a přáteli začala vycházet a mít lepší život.

    holka, 11 let, 6. března

    Ahoj z Modré linky,

    z Tvé zprávy vnímám, že to nemáš vůbec jednoduché. Mrzí mě, že jsi jak mezi přáteli, tak i v rámci své rodiny, z různých důvodů vystavena posměškům a chování, které Ti není příjemné. Nikdo si nezaslouží, aby mu druzí lidé dělaly věci, jaké se mu nelíbí. Přála bych Ti, aby pro Tebe škola a domov byly prostředím, kde se cítíš příjemně a bezpečně.

    Přemýšlím teď nad tím, jestli máš u sebe člověka, kterému se můžeš svěřit s tím, co ve škole a doma prožíváš? Který by tě mohl vyslechnout a možná i poradit, jak kamarádům a rodině vysvětlit, že to, jak se k Tobě chovají, Ti není příjemné. Dovedu si představit, že by takovou osobou mohla být například Tvá oblíbená paní učitelka, nebo třeba školní psycholožka, pokud u vás ve škole působí. Zkrátka někdo, kdo by Ti mohl být oporou. Můžeš se tak zkusit zamyslet, kdo by tou důvěrnou osobou mohl být právě pro Tebe.

    To, že jsi napsala do Alíkovi poradny, i přes to, že Ti to doma rozmlouvali, chtělo určitě velkou odvahu. Ráda bych Tě povzbudila k tomu, abys udělala pomyslný další krok a zkusila nepříjemnosti, jaké se Ti dějí, řešit s někým dospělým a nezůstávala na to sama. Pokud bys potřebovala probrat, jak to někomu říct, jsme Ti k dispozici i my na Modré lince - a to jak na chatu, tak i nonstop na telefonu www.modralinka.cz

    Přejeme Ti hodně síly,

    Modrá linka

    Jiné téma

    Ahoj alíku mám takový divný dotaz no rozešel jsem se svým ex z důvodu že mě v extrémním množství ignoroval a nedalo se ti vydržet jenže po tom co jsem ten vztah ukončil se abolutně se něčím na na to abych šel do dalšího vztahu a už asi nikdy nechci .. co je se mnou špatně? Předem dekuju za odpověď

    Trans kluk, 14 let, 1. března

    Ahoj,
    děkuji za důvěru a dotaz pro Alíka. Chci Tě ujistit, že žádný dotaz není divný. Vše, co nás trápí a nad čím přemýšlíme, si zaslouží pozornost. Chtělo odvahu ukončit vztah, který Tě zraňoval. Obvykle po rozchodu lidé potřebují čas a odstup, aby obnovili v sobě důvěru v to, že může přijít nový vztah. Obzvláště, když si z ukončeného vztahu neseme špatnou zkušenost. Rozhodně si nemyslím, že je s Tebou něco špatně. Spíše mě napadá, že jsi empatický a přemýšlivý a na kvalitě přátelství Ti záleží. Dopřej si odstup. Není třeba jít ze vztahu hned do nového. Čas jde možné využít péčí o sebe a ujasnění si, co bych chtěl/a v dalším přátelství. Dovol si jen být a nechat věci plynout a pozorovat sebe a své potřeby. Netlačit na sebe. Soustředit se také na kamarády a aktivity, které Tě naplňují, odvedou pozornost a dělají Ti radost. Také je moc fajn, pokud máš někoho blízkého a důvěryhodného, komu by ses mohl svěřit a popovídat si. Ono žít i singl je pro někoho cesta životem. Pokud by sis chtěl o svém prožívání promluvit více, můžeš si zavolat na bezplatnou a anonymní Linku Bezpečí 116 111 nebo se ozvat našim mentorům do poradny Sbarvouven.cz. Je fajn mít prostor pro sdílení.

    Měj hezké dny,
    za poradnu Sbarvouven.cz

    Bojím se, že ztratím jedinou kamarádku + Necítím radost

    Jiné téma

    Ahoj, vracím se k vám s problémy.
    Moje kamarádka ví, že mám ráda furry kvůli jedné anime hře od Hoyoverse (konkrétně zenless zone zero, nehraju ji, protože jsem zjistila že se to seká a nemůžu s tím nic udělat). No, dneska jsem chtěla o přestávce nakreslit furry (poprvé) ale potřebovala jsem nějaký obrázek abych viděla jak se to kreslí. Jelikož nemám svůj vlastní mobil jen ten malý na kterém se nedá nic dělat jsem musela poprosit svoji spolužačku se kterou sedím jestli bych jsem si nemohla půjčit její mobil. Když jsem jí vysvětlila proč, ona řekla: „Ne!! Ne.. Promiň.. Ale... Ne..“,prvni ne to řekla trochu nahlas a ty ostatní ne potichu. Já se Teda omluvila a tak jsem nekreslila. Bojím se, že ztratím jedinou kamarádku kterou ve škole mám protože ostatní se se mnou nebaví... Bojím se, že se na mě tajně zlobí a také se trochu bojím že to poví ostatním (já svoji třídu nemám ráda, všichni sprostí, rasisti, chovají se jak malé děti). Jsem ráda, že mám domácí vyučování ale učitelka chtěla, abych chodila alespoň dvakrát za týden abych dohnala učivo protože i když se učíš u počítače, nemusíš to učivo vědět, protože další učiva budou těžší a těžší. Takže budu chodit asi každý týden dvakrát do školy. Co mám dělat jestli mi spolužačka řekne něco špatného že jsem furry? Díky za odpověď

    Druhý problém se týká zase mě. Poslední týdny se cítím nějaká smutná a to bezdůvodně. Necítím tu radost. Doma se moji rodiče většinou hádají a mě to většinou jakože nezajímalo a snažila se ignorovat ale teď? Stala jsem se z neznámého důvodu citlivá, takže pokud někdo po mně zařve, nejen se naštvu, ale ucitim potřebu brečet. Nevím co se to se mnou stalo. Když jsem neměla pubertu nebo byla jen „pre-teen“, to ano, brečela jsem, pak mi bylo 13 let a já se změnila, takže když po mně někdo řval, vždycky jsem se zlobila protože mám problémy s hněvem a s tím se nevyhnu jen tak. Ale teď jsem zas jak to 11leté dítě. Také jsem líná, prokrastinuji, hrozné ale to mám už těch pár let. Ani nemám radost. Nevím proč. Asi kvůli tomu, že:
    1. Nechodím vůbec ven
    Protože sousedi pořád pálí listí nebo kouří z komína takže se většinou ani nedá větrat, dokonce i v létě ne.
    2. Každý den vstanu, udělám úkoly, něco sním, sedím hodiny u počítače studováním nebo sledováním youtubu
    Tohle je celodenní rutina a nic se nezměnilo
    3. Moji rodiče pořád pracují takže na výlety vůbec nechodíme
    No, spíš chodíme, v létě ale velmi zřídka. Dokonce ten „výlet“ k doktorovi mi dělá nějakou radost protože cítím svobodu

    Ani koníčky mě už nebaví a většinou se mi je nechce dělat. Navíc mám přísnou mámu která mi také nevěří a jak jsem vám psala s tím problémem někdy v květnu, tak to trpeni trvalo od května do července a v srpnu to najednou vše přestalo ale pak jsem začala mít noční můry kde jsem se vždycky probudila s placem protože jsem brečela i ve snu. Někdy to mívám a dnes zase ona začala o to mluvit a já se rozbrečela protože všechno tohle to co jsem vám řekla mě tak unavilo že jsem se stala citlivou a brečím. Nebaví mě to všechno ale necítím potřebu spáchat sebevraždu i když se mi moc žít nechce, ale snažím se.

    Děkuji za odpovědi ale neříkejte mi prosím věty typu: až bude mít tvoje máma dobrou náladu, klidně si s ní o tom popovidej.
    To nejde! Nikdy nepomohlo. Mladší ségra které bude 11 mi také nerozumí ale doufám že jednoho dne bude litovat všeho co mi udělala a doufám že pochopí, co doopravdy znamená puberta a pocity. Tátovi problémy neříkám protože je to divné a trapné a stejně vaši radu na tohle nezkusim. Babičky žijí daleko od nás, v jiném městě a volat jim nechci, máma mi to nedovoluje. Dědeček nežije. Nemám prostě nikoho a ostatním cizím lidem nevěřím, protože mám trust issues.

    holka, 14 let, 26. února

    Ahoj z Modré linky,

    děkujeme za důvěru, se kterou se znovu na Alíkovu poradnu obracíš.

    Rozumím, že máš obavu z reakce kamarádky. Vidím, že je pro Tebe důležitá a chápu, že ta nejistota může být náročná. Přemýšlím nad tím, jestli jste s kamarádkou měly možnost mluvit o tom, že Tě její reakce znejistila a teď máš z toho, co se stalo, nepříjemný pocit. Říkám si, že občas máme větší obavy a daná skutečnost pak nemusí být vůbec tak špatná, jak se nám zdá. Proto Tě chci podpořit v tom si s kamarádkou promluvit. Může to být příležitost k tomu vyjasnit si celou situaci. Zároveň chci říct, že každý má jiné zájmy a to, že kamarádka úplně není zapálená do toho, co Ty, ještě neznamená, že se nemůžete přátelit. Můžeš zkusit jí vysvětlit, co na furry máš ráda a třeba pro ni bude pak jednodušší to pochopit.

    Popisuješ nám svůj smutek a to, že se necítíš dobře sama se sebou ani doma. Vím, že tohle je něco, o čem nám píšeš opakovaně a já přemýšlím nad tím, zda jsi vyzkoušela něco z toho, co jsme Ti v minulosti doporučili. Píšeš, že se nechceš svěřovat doma rodičům ani babičce a máš trust issues a já rozumím, že je někdy těžké mít důvěru v dospělé, když máš špatné zkušenosti. Člověk v takových chvílích může cítit vztek i strach, to je přirozené, neznamená to ale, že jsou všichni stejní. Je důležité to zkoušet a o pomoc si říkat. Ráda bych Tě v tom podpořila, protože si pomoc zasloužíš a není v pořádku, abys na svá trápení zůstávala dlouhodobě sama. Pokud máš tu možnost, můžeš se zkusit obrátit se na někoho ve škole třeba na školního psychologa, nebo na některého z učitelů.
    Někdy jsou potíže, které řešíme, větší, než dokážeme sami zvládnout, proto je důležité přizvat na pomoc někoho dospělého, kdo Ti pomoc pomůže najít nebo si s Tebou promluví a podpoří Tě. Zároveň existují i sociální služby, kam může dítě přijít i samo bez rodičů. Kontakty najdeš třeba tady www.mapotic.com/mapa-psychicke-pomoci. Věřím, že to chce odvahu udělat ten krok a na někoho se obrátit. Pokud je těžké někoho oslovit, můžeš o tom i napsat a to třeba nám na chat, kde se můžeme víc doptávat a přímo poradit konkrétní službu ve Tvém okolí nebo můžeš zavolat, abychom se mohli více doptávat a lépe Ti poradit. Alík neumožňuje konverzaci a doptávání se. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz

    Přejeme Ti, ať brzy získáš pomoc.

    Modrá linka

    Pochybnosti o sobě a budoucnosti

    Jiné téma

    Dobrý deň, som žiačka 9. Ročníka ZŠ. Tento rok je pre mňa obzvlášť náročný, keďže píšem prijímačky a monitor. Veľmi sa bojím s svojej budúcnosti. Bojím sa, že ma nezoberú na gymnázium. Môj sen je stať sa lekárkou. Občas sa cítim však nesmierne hlúpa. Podceňujem sa a mám pocit že všetci okolo mňa sú lepší ako ja. Neverím si a unavuje ma to. Celý tento rok ma mentálne zabíja. Viem že prijímačky sú to najľahšie na strednej ale aj napriek tomu. Pociťujem obrovský tlak od učiteľov, každodenne hovoria že ani jednotkari sa nedostali na gymnázium. Som síce jednotkárka ale vo vnútri sa cítim ako ten najhlupejsi človek na celom svete. Moja slovenčinarka mi povedala že na to aby som sa dostala na moje vysnívané gymnázium musím mať 90% z prijímačiek zo SJL lenže ja ich bežne píšem na 80-85 a tak isto z matiky. Matika je u mňa trochu slabšia ale snažím sa najviac ako môžem. Som unavená, každý týždeň plačem za úplne blbosti a neviem či je to len puberta alebo niečo vážne. Cítim sa nesmierne škaredá a obávam sa že nikdy nebudem mať žiadneho chalana a viem že mám iba 15 a mám na to čas ale prečo všetkým mojim spolužiačkam už napísal nejaký chalan a mne ešte nikdy nie. Na ulici sa na mňa žiadny chalan ani nepozrie. Nestojím o vzťah ale chcem aby som sa niekomu páčila. Nemám ani kamarátky, celý deň som sama. Cítim sa izolovaná keďže mám prísnych rodičov ktorí ma nikam nepustia. Zároveň má hnevajú aj moje „ kamarátky“ v škole. Jedna moja kamarátka mi stále hovorí že ona sa neučí nič na prijímačky, v čo odmietam veriť. To jednoducho nemôže byť pravda. Druhá sa zase príliš baví s chalanmi a je tzv. „pick me“.
    Bojím sa toho čo bude, a cítim sa stratená. Jediné čo si prajem je to aby som bola prijatá na gymnázium. Už chcem mať to všetko za sebou. Už chcem cítiť šťastie. Už chcem cítiť ten pocit že mám právo byť šťastná a robiť veci ktore ma bavia namiesto učenia. Učenie ma baví a v škole sa mi darí ale stále mám o sebe neskutočné pochybnosti. Som svojím najväčším kritikom.

    holka, 15 let, 16. února

    Ahoj z Modré linky.

    Z Tvých slov vnímám velké vyčerpání a přetížení. Není divu, že Tě rozpláčou i zdánlivé maličkosti. Zdá se mi, že jsi na sebe hodně přísná. Představuju si, že když se člověk cítí oproti ostatním ve všem tak nějak horší, musí být hrozně těžké vidět, kolik toho už děláš, jak se snažíš a co jsi dokázala. Současně já ale vidím, jak hodně Ti na věcech, které děláš pro svůj sen, záleží a dáváš jim všechno, co je ve Tvých silách. To je opravdu obdivuhodné. Máš v sobě velké odhodlání, zájem a pečlivost.

    Přijímačky jsou velký stres pro každého, i když se to mnohdy na první pohled nezdá, protože všem přinášejí nějakou změnu, obavy a nejistotu. Je v pořádku se na ně připravit nejlépe jak dovedeš, postupně se zlepšovat a nabírat nové znalosti a zkušenosti. Je to proces a stále máš nějaký čas před sebou. Co se týče vztahů - to, že Ti zatím nikdo nenapsal neznamená, že nejsi krásná nebo zajímavá. Každý člověk dozrává jiným tempem a ten pravý čas pro Tebe ještě zcela jistě přijde. Nenechej tyhle myšlenky ovlivnit to, jak se na sebe díváš, protože jsi mnohem víc než to, jak se vidíš očima ostatních.

    Pláč a únava mohou být známky toho, že jsi pod příliš velkým tlakem. Když se cítíš zahlcená a ztracená, může pomoci, když se svěříš někomu, komu důvěřuješ - doma, ve škole nebo někomu dalšímu blízkému. Zasloužíš si nějaké chvíle klidu a štěstí i teď, nejen až se dostaneš na svůj vysněný gympl. Je v pořádku si v tom říct někomu o pomoc a nezvládat tak těžké období sama. Sdílená starost je totiž vždycky o něco menší. Možná Tě taky napadne něco dalšího, díky čemu si můžeš alespoň trochu odpočinout a načerpat síly, které teď bezesporu hodně potřebuješ. Tvoje zdraví není o nic méně důležité, než přijímačky a moc bych Ti přála, abys ve škole mohla zase nacházet radost a úlevu, víc než stres a trápení.

    Držíme Ti palce a přejeme Ti klidné dny.

    Modrá linka

    Je toho na mě moc

    Jiné téma

    Ahoj poradno!

    Poslední dobou se cítím uplně na nic... O prazdnínách jsem ztratila nejlepší kamarádky, ale to nechci moc rozebírat... Po prázdninách jsem šla na novou školu, ale prostě mám pocit že tam nepařím. No a v prosinci mi umřel křeček, pořád kvůli tomu brečím. Moji rodiče po mně chtějí abych byla lepší i když se fakt snažím. Je toho na mě prostě moc a nedávám to.

    holka, 11 let, 14. února

    Ahoj z Modré linky,

    Moc mě mrzí, čím vším si poslední dobou procházíš. Z Tvé zprávy si představuju, že toho na Tebe už musí být fakt hodně, co Tě vyčerpává a bere Ti energii. Proto je to asi velký tlak slyšet od druhých, že už bys měla být lepší. I když se snažíš, některé věci zkrátka potřebují čas, nebo nám v nich schází podpora a zdroje pro čerpání dalších sil, abychom se skutečně mohli zlepšit.

    Ztratit kamarádky je těžké, a když se k tomu přidá ještě změna školy, tak to může vést k velké osamělosti. Není divu, že si v nové škole, kde už se všichni znají, připadáš trochu jako cizí. Možná to chce čas, nové vztahy se nevytvářejí hned. Třeba tam jsou lidé, kteří by Tě rádi poznali, jen to ještě nevíš. Můžeš se pokusit na někoho usmát, nebo někoho, kdo se Ti zdá fajn, oslovit třeba o přestávce. I malý krok nebo víc malých kroků někdy může vést k velkým výsledkům.

    To, že Tě ztráta křečka mrzí, znamená, že jsi ho měla opravdu moc ráda, a není nic špatného na tom, jak to teď cítíš. Každá ztráta bolí a každý ji zvládá po svém. Občas je potřeba si dovolit nějaké pocity prožít, abychom se s tím zvládli srovnat - i když je to smutek. A ohledně Tvých rodičů věřím, jak může být frustrující, když se snažíš, ale máš pocit, že to není dost. Možná si ani neuvědomují, jak moc do toho dáváš. A přemýšlím, jestli Tví rodiče ví, jak moc se cítíš „na nic“, jak to otevřeně píšeš nám. A přemýšlím také, co by Tví rodiče potřebovali od Tebe slyšet, abyste Ti mohli o něco lépe porozumět.

    Napadá mě, jestli pro sebe máš něco, co Tě v těchto dnech těší a přináší Ti radost? Může být fajn toho pro sebe víc využít, aby sis mohla odpočinout. A kdyby si nenašla podporu u rodičů, je někdo další, komu se můžeš ve své blízkosti s důvěrou svěřit? Moc bych Ti přála, abys na to nemusela být sama. Možná je někdo takový i ve škole, třeba školní psycholog nebo nějaký fajn učitel. Myslím, že mít s kým své trápení sdílet je mnohdy to nejcennější, co pro sebe v podobných situacích můžeme udělat. Můžeš přijít i na chat Modré linky nebo zavolat na naši linku důvěry (kontakty najdeš zde: www.modralinka.cz), kde můžeme Tvou situaci víc probrat a víc Tě podpořit.

    Moc Ti držíme palce, aby pro Tebe následující dny byly už jen snazší.

    Modrá linka


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!

    Partner poradny