Na stránkách naší školy se objevila moje fotka. Vypadám tam blbě. Můžu se proti tomu nějak bránit?
Ještě předtím, než se dostaneme k otázce, jestli někdo porušil nějaký právní předpis tím, že Tvoji fotku umístil na web, bych zkusil provozovatele webu, tedy někoho, kdo je ve škole zodpovědný za obsah webu, požádat o odstranění fotografie.
Ať už je to právně jakkoli, tak řada problémů se dá vyřešit prostě důrazem na to, že by se lidé k sobě měli chovat tak, aby si neubližovali, a není důvod, proč by se někdo kvůli umístění fotografie na webu školy měl cítit špatně.
Co se týče právní stránky věci, tak škola obecně může na webu informovat o své činnosti. Měla by to ale dělat tak, aby nezasahovala do oprávněných zájmů žáků nebo dalších osob. Záleželo by tedy na tom, za jakých okolností fotografie vznikla, co je na ní zachyceno, ale i co je důvodem toho, že je na webu školy.
Pokud k pořízení fotografie a její publikaci nebyl dán souhlas, tak by se škola měla opírat o nějakou výjimku. Tou může být třeba účel umělecký nebo zpravodajský. K posouzení konkrétní věci by bylo nezbytné vědět o celém případu víc.
Na sociální síti se objevila moje ne příliš lichotivá fotka, kterou tam nahrál kamarád. Fotka se teď šíří. Můžu se bránit?
Šíření fotografií nebo videí, které se jednou objeví na internetu, je velmi těžké zastavit. Proto je dobré, pokud to jde, zabránit tomu, aby taková videa nebo fotografie vůbec vznikly, případně aby byly publikovány.
Právně je pořizování a šíření fotografií upraveno zejména v občanském zákoníku. Ten nám říká, že je obecně k pořízení i šíření podobizny třeba souhlas toho, kdo na fotografii je. Platí ovšem i některé výjimky.
Předně platí, že se šířením souhlasím, pokud podobizna byla pořízena s mým souhlasem. A současně pokud z okolností bylo zřejmé, že smyslem pořízení podobizny je její další šíření. Další možností pořízení a šíření podobizny je třeba plnění nějaké právní povinnosti. Dále pokud jde o vědecký účel, umělecký projev nebo například účel zpravodajský.
Pokud jde o obranu, tak v případě porušení pravidel lze požadovat po kamarádovi, ale i všech, kteří si třeba bez svolení fotografii stáhli a dále ji publikovali jinde, smazání fotografie z profilu. Současně lze žádat i zadostiučinění za škodu nebo nemajetkovou újmu.
Obrátit se lze i na provozovatele dané sociální sítě a žádat smazání fotografie pro porušení pravidel dané platformy. Zde ale bude hodně záležet na tom, co konkrétně na fotografii bude.
Může si mě někdo jen tak vyfotit na ulici, třeba jak jezdím na skejtu? Má na to právo?
Záleží na tom, co konkrétně je na fotografii zachyceno. Právo reguluje zejména případy, kdy je zachycena podoba člověka a lze tak z fotografie určit, o koho se jedná. Pokud by z fotky toto určit nešlo, pak fotograf není v podstatě nijak omezen. Pokud ale fotí podobu člověka, pak podle občanského zákoníku k tomu musí mít svolení.
Z tohoto pravidla jsou pak výjimky, jako je umělecká tvorba nebo třeba reportážní fotografie, kdy se informuje o nějaké sportovní události. To jsou případy, kdy souhlas není vyžadován.
Dřív jsem hrál fotbal a z tohoto období jsou na internetu fotky. Teď už ale fotbal nehraji a nechci, aby fotky se mnou a míčem byly na stránkách klubu a někdo je našel. Můžu se nějak bránit?
Jak už bylo řečeno výše, prvním krokem by vždy mělo být oslovení provozovatele příslušných webových stránek s žádostí o odstranění fotografie. Z dotazu usuzuji, že jde o fotografii, která vznikla se souhlasem v době, když jsi fotbal hrál a bavil Tě.
V současné době už nechceš být s fotbalem spojován, nicméně z občanského zákoníku vyplývá, že pokud byla fotografie pořízena se souhlasem a s tím, že bude zveřejněna, tak se má za to, že k tomuto zveřejnění byl také udělen souhlas.
Každý souhlas lze nicméně i odvolat. Provozovatel stránek by měl tedy fotografii odstranit, pokud mu sdělíš, že si její zveřejnění už nepřeješ.
Opět jsou zde výjimky. V případě fotografií na stránkách fotbalových klubů se ale nedomnívám, že by nějaká z nich byla uplatnitelná. Pokud by Ti tedy provozovatel stránek nevyhověl, tak lze zvážit podání občanskoprávní žaloby a domáhat se odstranění fotografie soudní cestou. Případně se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.
Četl jsem o tom, že funguje něco jako právo být zapomenut. Můžu o sobě tedy smazat informace a fotky na internetu?
Žádné kouzelné tlačítko, kterým by se smazaly informace o Tobě napříč internetem, bohužel neexistuje. Právo být zapomenut vyjadřuje právo, aby nebyly v rozporu s právními předpisy zpracovávány Tvé osobní údaje.
Problém nicméně je, že často jsou zpracovávány údaje na základě jiných právních titulů, než je souhlas, a máš tak tedy jen omezené možnosti tyto právní tituly ovlivnit. Tudíž právo být zapomenut nebude ani cestou, jak dosáhnout smazání.
Současně ale právo být zapomenut umožňuje dosáhnout odstranění informací, které už jsou třeba zastaralé nebo jsou zavádějící apod. Příkladem může být například nelichotivý článek o politikovi, který se například sešel s nějakým nechvalně známým lobbistou. Tento politik by samozřejmě byl rád, aby fotografie dokumentující toto setkání z internetu zmizela. Bude zde ale spíše převažovat právo veřejnosti vědět o jeho kontaktech a podle toho se například rozhodovat při volbách. Práva být zapomenut se tak takový politik nedovolá.
Po uplynutí nějaké delší doby, kdy politik odejde do důchodu, je to už ale otázka jiná. A s žádostí o výmaz takové informace může být politik najednou úspěšný.
Obecně platí, že veškeré snahy o vymazání fotek či údajů budou vždy trochu omezené. Lepší je bohužel vždy počítat dopředu s tím, že „co internet schvátí, už nikdy nenavrátí“ – a snažit se, aby fotek obecně vznikalo co nejméně.